Rybáři jsou svým způsobem velmi trpěliví a neodradí je od jejich vášně ani škaredé deštivé počasí. Můžete je spatřit ukryté za vodní hladinou v rákosí, nebo za vysokou travou často v pláštěnkách. Ty ovšem představují určité pohybové omezení, a tak lidé, kteří se rybolovem zabývají, nechali zkonstruovat a vyrobit speciální rybářské deštníky. Připevňují se přímo do země a vytváří poměrně stabilní konstrukci odolnou vůči dešti i větru.
Deštníky jsou vybaveny bočnicemi a součástí příslušenství jsou kotvící kolíky, háky, pomocné tyče, jistící šrouby a šňůry.
Deštník slouží jako přístřešek, rybář je proti působení živlů chráněn ze tří stran a není omezen v pohybu. Zároveň nemusí opouštět své oblíbené stanoviště.
Pogumovaný nylon, bočnice, jištění, kotvení
Průměr deštníků se nejčastěji vyrábí v rozměrech 220 – 250 centimetrů, konstrukce je vysoká přibližně 130 cm. Rozvinutý deštník lze postavit buď samostatně, nebo s připnutými bočnicemi. Centrální část i bočnice jsou vyrobeny z pogumovaného, velmi pevného nylonu a hmotnost celé konstrukce se pohybuje kolem 2,5 kg. Některé výrobky mívají střední vodicí tyč zesílenou, aby celý přístřešek odolával i silnějšímu větru a prudkému lijáku.
Příjemné pro posádku ukrytou pod přístřeškem je i stahovací okénko, to je pochopitelně průhledné. Tím se zajistí odvětrávání a únik vlhkosti. Některé modely se mohou bezpečně kotvit také s pomocí speciálních trnů, které se zavrtávají do země. Tím se podstatně zvýší stabilita opěrných bočnic. Velmi kvalitní výrobky mají podlepené švy a zaručují zachycení výšky vodního sloupce na hodnotách přesahujících 2500 mm.
Obecně lze říci, že s deštníky pro rybáře je to jako s turistickými a expedičními stany. Kvalita výrobku je zpravidla úměrná ceně a lepších vlastností se dočkáte za vyšší pořizovací cenu. Ta však není astronomická, levnější přístřešek vám poslouží již za necelých tisíc korun, kvalitnější a propracovanější modely se dají pořídit jen o 700 korun dražší.