Stavba pergoly není nijak složitá, ale i tak chce všechno pořádně promyslet. Nejen kam ji postavíme, zdali do zahrady nebo bude součástí domu, ale i jaký materiál zvolíme na její tvorbu. Jedná se o dekorativní stavbu, kterou skutečně lze postavit podle svých potřeb a možností, proto má být přizpůsobena požadavkům na pohodlné trávení volného času majitelů venku. Potom se rozhodně vyplatí pořídit jí stabilní a pevný základ, což ovšem od běžného řeziva nemůžeme očekávat v takové míře, jako když bychom pořídili KVH hranoly. Zde nenalezneme žádné praskliny nebo nedostatky, které by ovlivnily po čase stání, celkovou konstrukci, jak tomu bývá u jiných trámů. Dokonce předejdeme dalším problémům, jako jsou plísně, hniloby nebo napadení škůdci. Zakoupit si je můžeme dokonce rovnou na pile.
Masivní konstrukční dřevo má své plusy
· Dřevo je uměle vysušené a není nutno ho ještě nějakým způsobem ošetřovat. Díky vysoké teplotě, při které se vysoušení provádí, je dřevo sterilizováno od všech možných zárodků.
· Hranoly jsou tvarově stálé a pevné. Dále nemají tendenci kroutit se a ani nijak praskat.
· Jsou ideální při stavbách dřevěných konstrukcí, jelikož je stejná tloušťka i šířka po celé délce KVH hranolu. Potom jsou stavby rovné a po opláštění stěn u dřevostaveb tak nedochází k vyboulení. Je to taková hra na jistotu.
· Délka se dá v pohodě nastavit podle potřeby až na 20 metrů, ale je pravdou že pro převoz je vhodnější menší metráž. Délkovým nastavováním jednotlivých profilů pomocí zubatého spoje nejsou negativně ovlivněny mechanické vlastnosti dřeva. Lepení zubovitých spojů se nemusí obávat žádný uživatel, jelikož se používá polyuretanové lepidlo bez použití rozpouštědel, což je pro lidský organismus zcela neškodné.
· Hmotnost materiálu je daleko lehčí, jelikož se dřevo uměle vysuší od vody, ne sice úplně, ale přece jenom z podstatné většiny.
· Hranoly jsou navíc čtyřstranně hoblované a mají sražené hrany. Pro podhledové použití je potom stačí pouze přebrousit a opatřit povrchovou úpravou.