Lidé, kteří se rozhodli pro levnější řešení chlazení obytných prostor, však zpravidla odsouvají na neurčito odvod horkého vzduchu z místnosti. Prodejci přenosných chladicích zařízení orientují pozornost zákazníků především na chladicí výkon, hlučnost a technické parametry samotné obsluhy, vývod horkého vzduchu je však zmiňován jako okrajová záležitost.
Každá klimatizace přenosná, i ta pevná, pracuje na podobném principu, jako chladnička, nebo mrazák. Čím vyšší chladicí výkon, tím více se ohřívá plnicí směs v kompresoru a toto vzniklé teplo se musí odvádět.
Průduchy na odsávání par a spalin, nebo improvizace
U přenosných klimatizací bývá největším úskalím řešení vývodu teplého vzduchu z místnosti. Kompresorová jednotka totiž zpravidla pracuje velmi spolehlivě, klimatizace skutečně produkuje dostatek chladného vzduchu, ale zároveň odchází průduchovým vývodem vzduch teplý až horký. Ten je odváděn plastovou ohebnou hadicí s koncovkou v průřezu ve tvaru kruhu. Hadici je možné u některých přenosných zařízení upevnit do obdélníkové lišty a lištu pak usadit na místo, odkud bude horký vzduch proudit z místnosti.
Problematická délka vývodní hadice
Měli byste před nákupem mobilní klimatizace vždy pečlivě zvážit, kudy bude horký vzduch odcházet. Ideální je vývod nasměrovat do komínového průduchu s centrálním vysavačem, případně zhotovit pro tyto účely speciální výřez. Koncovku je možné také provizorně usadit do pootevřeného okna, ovšem pouze dočasně – v takovém případě se poměrně obtížně utěsňují zbývající otevřené plochy mezi oknem, rámem a parapetem. S trochou šikovnosti se je můžete pokusit uzavřít výřezem z polystyrenu, musí však pevně dosedat, aby odolal náporu tlaku vyfukujícího vzduchu.
Značným problémem bývá délka odvodní hadice pro teplý vzduch. Měli byste počítat s tím, že délka jen stěží přesahuje půl druhého metru, a tomu také přizpůsobit hledání optimálního umístění přístroje v závislosti na odvodu tepla.