Existuje mnoho verzí Adblocku, nejedná se jen o jeden program. V prohlížeči Brave dokonce ani žádnou z nich instalovat nemusíte, protože blokování reklam je zabudováno v samotném prohlížeči. Tento způsob blokování reklam je zdarma a funguje dobře, i když samozřejmě není dokonalý.
Přesto je tu důvod, proč byste reklamy blokovat neměli. Tento důvod by se dal vznešeně nazvat morálním. Většina internetu je zdarma a asi víte, že stránky, včetně gigantů jako je Facebook či Google, vydělávají právě díky reklamám. Jejich služby tedy neplatíte penězi, ale svým časem, který strávíte sledováním reklam, jejichž tvůrci pak za vás pošlou stránce, na které jste reklamu viděli, peníze. Dalo by se to tedy brát i tak, že tím, že reklamy zablokujete, danou stránku okrádáte, protože využíváte jejího obsahu, aniž by na vás jakkoli vydělala. Pokud by programy na blokování reklam používali všichni, stránky zdarma by nemohly existovat, protože by neměly žádný příjem.
Čím více lidí blokuje reklamy, tím větší zisk stránkám ujde a někde jeho ztrátu musí dohnat. A protože jediný způsob, jak takové stránky vydělávají, je díky reklamám, je jejich jediná možnost dohnání ztráty zisku nasazení více reklam. Pokud tedy reklamy blokujete, nejen že dané stránce nic neplatíte, ale dokonce za vás platí někdo jiný, neboť ostatním se kvůli vám zobrazuje reklam více! Ubližujete tedy nejen stránce, ale i jejím ostatním návštěvníkům.
Znamená to tedy, že máme morální povinnost sledovat reklamy na internetu? Podle mě ne. To, že někomu svým chováním ublížíme, přece neznamená, že je nemorální. Pokud například získáme pracovní místo, o které usilovalo více lidí, ublížíme tím přece jim všem, protože jim ho sebereme! A ze stejného důvodu není náš problém, pokud kvůli nám ostatní mají více reklam. Jim přece taky nikdo nebrání stáhnout si Adblock. Možná pak některé stránky zkrachují, ale nic vám pak nebrání je podpořit finančně.