Příznaky menopauzybývají většinou velmi nepříjemné a mohou nás tedy hodně potrápit. Přesto se dají zmírnit a někdy se pak začneme zase cítit dobře ve vlastním těle. Důležitá je také pozitivní mysl, která nám pomáhá překonat jakékoli překážky.
Menopauza je často spojována s vyšším rizikem osteoporózy, ale i onemocněním srdce a cév. Bohužel i naše hmotnost většinou jde směrem nahoru a ta pak tyto příznaky ještě zhoršuje. Kromě toho můžeme také očekávat bouři našich hormonů, se kterými souvisí také časté změny nálad.
Toto citlivé období také může ovlivnit řada dalších faktorů, jako je odchod do důchodu nebo syndrom prázdného hnízda, kdy naše děti definitivně opouští rodný krb. Některé záležitosti pak probíhají zcela skrytě: jako pokles hladiny hormonů nebo počínající glykemie.
Právě proto by se měly ženy zajímat o všechno, co je čeká, protože v tomto období prožijí často třetinu svého života.
Velmi častým jevem je také obezita, kterou provází bohužel řada dalších onemocnění. Můžeme začít s vyšším krevním tlakem, cukrovkou 2. typu, aj. Na vině je především úbytek estrogenu, který ženy tolik potřebují. Částečně nás vyšší hmotnost může chránit proti osteoporóze, tuk nám totiž pěkně obalí kosti, ale přesto bychom měly být obezřetné, aby těch kil nebylo až příliš.
Rozhodně nám nesmí chybět vyvážený jídelníček a dostatek pohybu, který je také prevencí řady nemocí.
Dalším strašákem tohoto období je pak cholesterol, který pokud je výrazně zvýšený, může hodně škodit. Dle statistik na s ním spojené zdravotní komplikace umírá až 16x více než na rakovinu prsu. Tomu můžeme zabránit hned několika způsoby:
o dietou
o pohybovou aktivitou
o a farmakologicky.
V každém případě budete muset značně změnit dosavadní životní styl a citelně upravit jídelníček. Kromě omezení tuků si musíte dát pozor na další specifika, jako je například obsah nasycených a nenasycených mastných kyselin. Velmi důležitou roli tu hrají také rostlinné steroly. Začněte se více hýbat. Nastartujete tak výrazné metabolické změny, které vám pomohou cholesterol snížit.
V každém případě vždy pomůže včasná konzultace s odborníkem, který vám poradí dle vašeho konkrétního případu.